Logo
image1

پکن پر از تضاد است؛ شهری که در عین مدرن بودن و در هیاهو و شلوغی خیابان‌ها و آدم‌هایش و در کنار ساختمان‌های بلند، بافت‌های قدیمی‌اش را هم حفظ کرده. دیدنی‌های پکن، جوری در شهر نشسته و خودنمایی می‌کند که گاهی حس می‌کنید درست وسط سال‌های امپراتوری چین قرار گرفته‌اید و بخشی از آن سال‌ها هستید. ساختمان‌ها و برج‌های سر به آسمان کشیده و معماری‌های مدرن در کنار ساختمان‌های کوتاه با سقف‌های بامزه‌ و همان تصاویر آشنایی که در فیلم‌های چینی دیده‌اید دیدنی‌های پکن را می‌سازند؛ شهر ممنوعه که خودش مجموعه‌ی عجیبی از همان ساختمان‌های آشناست، کاخ تابستانی، معابدی مثل مینگ و معبد لاما و پارک معبد آسمان، همه و همه برایتان همان تصاویر آشنای گذشته را زنده می‌کنند که از چین در ذهنتان نقش بسته. دیوار بزرگ چین هم با محبوبیت و معروفیت جهانی‌اش جزو شگفتی‌هایی‌ست که در سفر به پکن می‌بینید. جاذبه‌های پکن، به تنهایی خودش کافی‌ست برای اینکه یک روز راهتان را سمت پکن کج کنید و چند روز متفاوت را بگذرانید، بدون آنکه خسته شوید.


شهر ممنوعه

بعضی‌ها فقط برای دیدن شهری که حدود ۵۰۰ سال هیچ تماسی با جهان خارج نداشته، به پکن سفر می‌کنند. شهر ممنوعه، کامل‌ترین و شاید حتی بهترین اثر تاریخی پکن است که زمان ساختش به حدود قرن ۱۵ می‌رسد. شهری که ۵۰۰ سال محل زندگی امپراتوران چین در کنار همسران خود بوده و هیچ کدام از مردم عادی اجازه‌ی ورود به آن را نداشته اند؛ حالا بعد از ۵ قرن ورود به آن آزاد شده و مردم زیادی به تماشای این مجموعه عظیم باستانی و سلطنتی می‌روند؛ شهر ممنوعه در واقع موزه‌ای بزرگ است برای شرح تاریخ امپراتوری چین.

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین هم یکی از آن جاذبه‌های شگفت‌انگیزی‌ست که دلیل خیلی‌ها می‌شود برای بازدید از پکن. کمتر کسی‌ست که اسم دیوار چین را نشنیده باشد؛ بزرگترین دیوار دنیا که چینی‌ها برای دفاع از سرزمین خودشان ساختند اما در نهایت چندان هم باعث حفاظت از چین نشد و مغول‌ها خیلی راحت به آن حمله کردند. البته قسمت‌های زیادی از این دیوار بزرگ و معروف از بین رفته اما با این حال هنوز ۷ هزار مترش برای بازدید توریست‌ها و خود چینی‌ها باقی مانده.

میدان تیانانمن

بزرگترین میدان جهان، دیگر یک میدان معمولی حساب نمی‌شود؛ جایی می‌شود پر از یادگاری‌های تاریخی، داستان‌های تلخ و شیرین و روایت‌های مختلف که در مدت سالیان دراز به خودش دیده و شنیده. میدان تیانانمن، یک میدان معمولی نیست. مهم‌ترین وقایع تاریخ چین در این میدان اتفاق افتاده و حالا تبدیل شده به یکی از محل‌های توریستی و یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های پکن. جایی که توریست‌ها در آن قدم می‌زنند و همین که خوراکی‌های چینی را مزه می‌کنند، بناها و مجسمه‌هایش را هم می‌بینند. برای شنیدن صدای بزرگترین میدان جهان گوش‌هایتان را حسابی تیز کنید که داستان‌های زیادی خواهید شنید؛ ساختمان تیانانمن، یادبود قهرمانان خلق، تالار بزرگ مردم، تالار یادبود مائو و موزه ملی چین چیزهایی‌ست که در میدان تیانانمن می‌بینید.

معابد مینگ

آرامگاه ۱۳ امپراتور از ۱۶ امپراتور سلسله‌ی مینگ، روی هم رفته معابد مینگ را تشکیل می‌دهند که بعضی‌ها نوع معماری آن را می‌پسندند و بعضی‌های دیگر اعتقاد دارند مثل قبرستان‌های دیگر سرد و بی‌روح است. البته معابد مینگ از معماری معابد امپراتورها پیروی کرده؛ یک دروازه‌ی اصلی که راهروی قبرستان است و در کنار آن دروازه‌های کوچک‌تری که به برج روح ختم می‌شوند. معمولا پشت برج روح هم قبرستان‌ قرار دارد. صدها حیوان سنگی که شبیه به نگهبانان معابد مینگهستند فضای آن را برای توریست‌ها جالب‌تر هم کرده است. البته فقط می‌شود ۳ معبد از ۱۳ معبد مینگ را دید؛ چانگ لینگ با تالارهای باشکوه و دروازه‌ی کاشی‌کاری شده زرد رنگش، دینگ لینگ با تلارهای به هم پیوسته‌اش و ژائو لینگ با فضای آرامش بخشش معابد آزاد برای بازدید عموم از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب هستند.

پارک بیهای

پارکی در شمال غربی شهر ممنوعه که محل اقامت زمستانی امپراتوران بوده و بعد تبدیل شده به یکی از جاذبه‌های توریستی پکن؛ شاید برای همین است کهپارک بیهای یک پارک معمولی نیست و بیشتر یک اثر تاریخی حساب می‌شود؛ دریاچه بزرگ پارک که نیمی از آن را گرفته با قایق‌های پارویی‌اش، داگوبا سفید با معبد معروفش، استودیو قلب آرام با کاخ‌ها و تالارهای باشکوهش، صحنه ۹۹ اژدها با اژدها‌های بزرگ و هنرمندانه‌اش و شهر مدور با سالن‌ها و ساختمان‌های بزرگش همه از چیزهایی‌ست که در پارک بیهای می‌بینید. جزیره جید فلاور هم جایی‌ست که میان پارو زدن‌هایتان در دریاچه‌ی بزرگ پارک به آن بر می‌خورید. خلاصه وقتی به این پارک بزرگ و تاریخی می‌روید، خودتان را برای دیدن شگفتی‌های زیادی از پکن آماده کنید.