تفاوت بلیط چارتر و بلیط سیستمی

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی

بلیط چارتر با بلیط سیستمی چه تفاوتی دارد؟ آیا تفاوت این دو نوع بلیط هواپیما در امکانات آنها است؟ در ادامه با بررسی تفاوت بین بلیط چارتر و سیستمی می پردازیم با تیک تریپ همراه باشید.

زمانی که شما قصد خرید بلیط هواپیما را دارید به گزینه های بلیط چارتر و بلیط سیستمی بر خورد می کنید و انتخاب یکی از این دو برای شما شک و تردید را ایجاد می کند. و سوالاتی همچون اینکه آیا فرق بین بلیط چارتر و بلیط سیستمی تنها به قیمت بلیط هواپیما بستگی دارد؟ یا دلایل دیگری نیز دارد؟ 

اما باید بدانید که تنها دلیل و تفاوت این دو نوع بلیط تنها در قیمت آن است نه امکانات و نوع پرواز یا نوع صندلی که تصور کنید. با وجود اینکه این دو بلیط هواپیما در نوع امکانات ، نوع پرواز یا صندلی پرواز تفاوتی ندارند ولی هرکدام مزایا و معایبی دارند. در ابتدا بلیط چارتر و بعد بلیط سیستمی را شرح خواهیم داد.

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی

بلیط چارتر

برخی از آژانس های یا شرکت های هواپیمایی برخی یا تمام صندلی های هواپیما را برای مدت زمان معلوم پیش خرید می کنند. البته این خرید ملزم به مسیرهای پر تردد همچون پروازهای تهران به مشهد است. با وجود این اینکه شرکت های چارترکننده این صندلی ها را پیش خرید می کنند در نتیجه قیمت بلیط را نیز همین شرکت ها تعیین می کنند. و زمانی که میزان تقاضای بلیط هواپیما کم باشد و به ساعات پرواز نزدیک شود قیمت بلیط را کاهش می دهند که تمام صندلی های هواپیما پر و جلوی ضرر احتمالی رابگیرند.

مزایای بلیط چارتر

* تنها و بهترین مزیت بلیط چارتر که طرفدارن زیادی هم دارد قیمت آن است که در برخی از مواقع بلیط چارتر با قیمت های باور نکردنی بفروش میروند.

معایب بلیط چارتر

* بلیط چارتر اکثر مواقع غیر قابل استرداد هستند.

* غیر قابل انتقال و تغییر مشخصات و تاریخ پرواز هستند.

* قیمت برای همه افراد و گروه های سنی برخلاف بلیط سیستمی یکسان است.

* بلیط چارتر محدود به مسیرهای پرتردد هستند.

بلیط سیستمی

بلیط های برنامه ریزی شده که توسط ایرلاین ها و در تمام مسیرهای پروازی بصورت سالانه تعریف می شوند و مسافران می تواند از چندین ماه قبل بلیط خود را طبق برنامه سفر خود تهیه کنند. و قیمت آن نیز تقریبا یکسان است و همانند بلیط چارتر نوسان قیمت ندارد.

مزایای بلیط سیستمی

* امکان خرید بلیط هواپیما از چندین ماه قبل سفر

* امکان کنسل کردن بلیط هواپیما برخلاف بلیط چارتر وجود دارد البته با کسر جریمه

* امکان تغییر تاریخ و کلاس پروازی بعد از خرید بلیط هواپیما وجود دارد.

*  تفاوت قیمت بلیط هواپیما برای گروه های سنی خردسال ، کودک و بزرگسال وجود دارد.

* در تنوع بالای مسیرهای پرواز که در بلیط چارتر محدود به مسیرهای پرتردد بود.

معایب بلیط سیستمی

* یکی از معایب بلیط سیستمی می توان به قیمت بالای آن اشاره کرد البته این قیمت بالا در مقایسه بالا بلیط چارتر است.

برچسب ها {{item}}