قیمت بلیط هواپیما

قیمت بلیط هواپیما

عوامل زیادی قیمت بلیط هواپیما را تحت شعاع قرار می هند، اما چرا قیمت بلیط هواپیما در نوسان است. این نوسان دلایلی زیادی را دارد که اعم از روز پرواز ، نوع ایرلاین ، کلاس پروازی ، نوع بلیط هواپیما (بلیط چارتر ، بلیط سیستمی) و ... که در ادامه تمام موارد تاثیر گذار بروی قیمت بلیط هواپیما را بررسی می کنیم با تیک تریپ همراه باشید.

قیمت بلیط هواپیما

عوامل تاثیر گذار بر قیمت بلیط هواپیما

عواملی که روی قیمت بلیط هواپیما تاثیر بسزایی دارند بی شمار هستند به برخی آنها در این مقاله اشاره می کنیم.

نوع بلیط هواپیما

قیمت بلیط هواپیما در اینجا بستگی به آن دارد کدام نوع بلیط را خریداری کنید. البته باید بدانید کدام نوع بلیط برای شما مناسب است.

 بلیط سیستمی : بلیط های سیستمی توسط ایرلاین ها بصورت سالانه تعریف می شوند این روند سالانه باعث می شود که شما برای فصول مختلف با برنامه ریزی قبلی اقدام به خرید بلیط هواپیما بکنید. که قیمت این نوع بلیط هواپیما تقریبا ثابت هستند.
مزیت بلیط های سیستمی نسبت به بلیط های چارتر در استرداد بلیط هواپیما است که در صورتی که برنامه سفرتان کنسل شد و می خواهید بلیط هواپیما را کنسل کنید این امکان تنها در پرواز های سیستمی امکان پذیر است.
مزیت دیگه دیگه پرواز های سیستمی نسبت به پرواز های چارتر قیمت بلیط هواپیما در سنین مختلف متفاوت است و به سه دسته بزرگسالان , کودکان (2-12 سال) و نوزاد (0-2 سال) تقسیم می شود.

 بلیط چارتر : بلیط های چارتر در اکثر اوقات از بلیط های سیستمی ارزان تر هستند، که قیمت بلیط چارتر نسبت به بلیط سیستمی به نرخ کمتری به فروش می رسد. شرکت های چارتر کننده یا آژانس های هواپیمایی کل یا بخشی از صندلی هواپیما برای مدت زمان خاصی در مسیر پر تردد اجاره می کنند. که در نهایت قیمت بلیط هواپیما را خودشان تعیین می کنند و بنا بر فصل، ایام های سال و نوع تقضای بلیط هواپیما قیمت آن نیز متغییر است و گاها با نزدیک شدن به زمان پرواز برای پر کردن صندلی هواپیما قیمت آن را کاهش می دهند و این دلیل نوسان قیمت بلیط چارتر است.
جالب است بدانید که بلیط چارتر در اکثر اوقات غیر قابل استرداد( بنا بر قوانین شرکت چارتر کننده) و قیمت بلیط برای همه افردا چه بزرگسال چه کودک یکی است.

کلاس های پروازی

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت بلیط هواپیما نوع کلاس پروازی هواپیما است، کلاس های پرواز به سه دسته تقسیم می شوند.

فرست‌ کلاس : گران ترین و در عین حال لوکس ترین کلاس پروازی است این کلاس پروازی از صندلی های محدودی برخوردار است که تعداد آنها به 20 عدد در یک هواپیما می رسد. والبته امکانات آن نیز نسبت به دیگر کلاس بیشتر است و این دلیل قیمت بلیط فرست کلاس بالا است.

بیزینس کلاس : نسبت به فرست کلاس قیمت پایین تری دارد و البته امکانت بهتری نسبت به  کلاس اکونومی دارد. و قیمت بلیط بیزینس کلاس نیز از اکونومی بیشتر است.

اکونومی کلاس : ارزان ترین کلاس پروازی است که امکانات قابل توجهی را به مسافران نخواهند داد و حتی نوع پذیرایی از مسافران را شرکت هواپیمایی تعیین می کند، این کلاس پروازی بیشترین صندلی هواپیما را به خود اختصاص داده و قیمت پایین تری را نسبت به دیگر کلاسا دارا است.

قیمت بلیط چارتر

باید بدانید که قیمت بلیط چارتر را ایرلاین ها تعیین نمی کنند و یا هیچ اختیاری در نرخ گذاری آن ندارند و شرکت های چارتر کننده قیمت آن را تعیین می کنند. که این امر باعث شده نرخ این نوع بلیط در نوسان باشد.

قیمت بلیط هواپیما پروازهای داخلی

همانطور که گفته شد عوامل زیادی در قیمت بلیط هواپیما دخل هیتند که به برخی از آنها اشاره کردیم عواملی همچون نوع بلیط هواپیما ، نوع کلاس پروازی ، شرکت های هواپیمایی که بلیط هواپیما ارائه می دهند و ... باید بدانید که قیمت بلیط هواپیما کلاس اکونومی با قیمت بلیط هواپیما بزینس کلاس یکی نیست و متفاوت هستند. 

برچسب ها {{item}}